fbpx
preloader

Renk Seçimi ve Uyumu

Renkler modadan Reklam Ajansı Ankara’ya, dekorasyondan baskıya hayatımızın birçok alanında önemli yeri vardır. Günlük hayatımızda aklımıza güzel gelen bir çok şeyin de arkasında renklerin uyumu yatar. İster bilinçli, isterse bilinçsiz olsun renklerin uyumu zevk algımıza önemli ölçüde tesir eder. Bu nedenle de insanlar renklerin uyum içinde olması için çaba gösterirler. Kimileri sabah evden çıkarken uyumlu renklerden giyim tamamlaya çalışırken, kimileri de iş dünyasında tüm övgüleri toplayacak güzel işler tasarlamak için renklerin uyumunu kullanır.

‘Hangi renk hangi renkle uyumlu’ sorusu ise bu çabalar esnasında akla gelen ilk sual. Bu konuda yapılan pek çok bilimsel araştırma bulunuyor. Ancak gene de bir rengin hangi renk ile daha iyi gideceği konusunda karar vermek tamamen sizin zevkinizle ilgilidir. Bu yazımızda renkler üzerinden yapılan uyumluluk araştırmasının sonuçları üzerinden giderek, her renk için uygun renkleri Reklam Ajansı Ankara olarak sıralayacağız.

Kırmızı Hangi Renklerle Kombinlenir?
Kırmızı günlük hayatta çok sık kullanılan ve iddialı bir renktir. Özellikle moda ve dekorasyon alanlarında fazlasıyla tercih edilen kırmızı rengi, sarı, beyaz, yeşil, mavi ve siyah renkleri ile tamamlanabilir. Özellikle siyah renk ile kullanıldığında rengin iddiası oldukça artar. Ancak fazla iddialı olmasın, güzellik sadeliktir derseniz, beyaz ve kırmızı kombinasyonunu deneyebilirsiniz. Ek olarak beraber kullanılan pastel kırmızı ve pastel sarı renkleri çok iyi uyum sağlarlar.

Gri Hangi Renklerle Kombinlenir?
Gri tonuna göre de değişmekle beraber fazlaca tarz ve pek çok alanda kullanılan bir renktir. Kombinasyonlarda fuşya, kırmızı, pembe, mavi ve ultraviyole renkleri ile gri mükemmel uyumu yakalayabilir. Özellikle 2018 yılın rengi seçilen ultraviyole rengi ve gri ile yapılacak kombinler ortaya çok iyi bir iş çıkarmanızı elde edecektir.

Sarı Hangi Renklerle Kombinlenir?
Sarı vakit vakit trend olan sadece zirvedeki yerini pek de koruyamayan bir renk. Son senelerde sarının pastel tonları özellikle moda, tasarım ve dekorasyon alanlarında çoğunlukla tercih edilmeye başlandı. Özellikle mavi, lila, mor, gri ve siyah ile beraber tamamlandığında sarı rengi kendini çok daha iyi gösterecektir.

Beyaz Hangi Renklerle Kombinlenir?
Beyaz rengi özellikle Ankara grafik tasarım alanında sıklıkla kullanılan bir renktir. Diğer renklerle kombinasyonu ise en rahat renktir. Bunun sebebi özünde tüm renkleri içinde barındırıyor olmasıdır. Mavi, kırmızı ve siyah ise beyaz ile kombinasyonu en iyi olan renklerdir. Özellikle kullanım alanına göre bu 3 rengi beyaz ile kullanarak ortaya fark yaratan işler çıkarabilirsiniz.

Turuncu Hangi Renklerle Kombinlenir?
Turuncuyu tamamlaması zor renkler statüsüne koysak yanlış yapmış olmayız. Özellikle son senelerde sarının pastel tonlarının yükselmesi turuncunun kullanımını oldukça azaltmışa benziyor. Yine de turuncu ile kombin yapmak isteyenler mavi, lila, mor, beyaz ve siyah renklerini gönül rahatlığı ile kullanabilirler.

Kahverengi Hangi Renklerle Kombinlenir?
Kahverengi özellikle modada yükselen bir trend olan retro içinde kendine önemli bir yer edinir. Ayrıca dekorasyon içerisinde de sıklıkla tercih edilen kahverengi ile çok başarılı kombinler ortaya çıkarabilirsiniz. Turkuaz, krem rengi, pembe, yeşil ve bej renkleri ile kahverengi benzeri olmayan uyumu yakalayabilecek renklerdir.

Reklam Ajansı Ankara

Ankara ‘da Reklam Ajansları arasında yer alan eef Creative Reklam Ajansı Ankara’da grafik tasarım, web tasarım, sosyal medya, kurumsal kimlik, logo tasarımı, reklam ve tanıtım hizmetleri vermektedir.

Mavi Hangi Renklerle Kombinlenir?
Son yılların en trend renklerinden birisi de mavidir. Ancak mavi kombinasyonu zor bir renk olduğundan çoğu zaman insanlar bu rengin kombinasyonunda hata yaparlar. Mavi rengi kırmızı, sarı, beyaz, kahverengi, gri, turuncu ve pembe ile tamamlanabilir. Bu renkler kullanılacak olan mavinin tonuna gore de revize edilerek uyumlu hale getirilmelidir. Yine belirtelim; mavinin kullanılacağı kombinasyonlarda yapacağınız seçimleri iki kere düşünmenizde fayda var.

Yeşil Hangi Renklerle Kombinlenir?
Yeşil rengi her alanda sıklıkla kullanılan ancak tonları arasında ciddi farklar olan bir renktir. Bundan dolayı yapılacak olan tamamlamalarda renk uyumu(ton uyumu) dirimsel önem taşır. Altın-kahverengi, turuncu, sarı, kahverengi, gri, krem, siyah ve kremsi beyaz renkleri ile yeşil rengini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Pembe Hangi Renklerle Kombinlenir?
Pembe yıllarca topluma uzak bir renk olarak muamele görmüş olsa da artık, her kesim tarafınca hayatın farklı alanlarında çoğunlukla kullanılan bir renk. Özellikle pembe ile yapılan tamamlamalarda ortaya fazlaca başarılı işler çıkabileceği benzer biçimde çok başarısız işler de çıkabilir o niçin olabildiğince dikkatli seçimler yapılması gerekir. Yeşil, Açık Yeşili, Gri, Turkuaz ve Mavi ise pembe ile başarılı şekilde tamamlanabilecek renklerdir.

Turkuaz Hangi Renklerle Kombinlenir?
Turkuaz rengi pek çok birey tarafından çok sevilen bir renktir. Sadece mevzu başka renklerle birlikte kullanmaya geldiğinde ise akla soru işaretleri düşmeye başlar. Kırmızı, sarı, krem ve mor renkleri turkuaz rengi ile başarılı kombinler yapabileceğiniz renklerdir.

 

eef Creative takımı ile çalışmak için bize ulaşın.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com