fbpx
preloader

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal Kimlik Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Reklam Ajansı Ankara olarak nitelendirilen kavram aslen adından da rahatça anlaşılacağı şeklinde bir firmanın, kurumun hem şirket içinde hem de şirket haricinde duruşunu, davranışını, görünümünü temsil eden kavram, şu demek oluyor ki kurumsal kimliğidir.

Bir başka deyişle kurumsal kimlik firmanın iç ve dış dünyadan görünen yüzüdür. Kurumsal kimlik firmalarda ortaya çıkabilecek olan kimlik kargaşasını yok eder. Aynı zamanda iyi tasarlanmış bir kurumsal kimlik firmaların, müşterilerin veya hitap edilen hedef kitlenin karşısında prestij kazanmalarını, firmaların saygınlığının artmasını sağlar. Ayrıca, etkili ve akılda kalıcı şekilde oluşturulmuş bu kimlikler firmalar tarafınca da özümsendiğinde, müşterilerin bakımından firmalara olan itimatı artırarak, firmaların akıllarda daha çok yer etmesine olanak sağlar.

Ankara kurumsal kimlik oluşturma sürecinde firmalar kurumsal kimlik tasarımına özen göstermeli hatta bunun için alanlarında uzman profesyonellerle çalışmalıdırlar. Çünkü kurumsal kimlik bir nevi kurumun imzası görevini görecektir ve bir defa kullanılmaya başlandıktan ve insanoğlu oluşturulan bu kurumsal kimlik ile firmaları kafalarında bağdaştırdıktan sonrasında, firmalar için yine bir kurumsal kimlik oluşturmak çok zor ve zahmetli bir süreç olacaktır.

Peki, Bu ‘Kurumsal Kimlik’ Kavramı Neleri Kapsar?

Kurumsal kimliğin birçok ögesi vardır. Bunlardan yani bahsetmek gerekirse eğer; firmanın ürettiği ürünler ve bu ürünlerin Ankara ambalajları, bina, ofis ya da şantiye alanları şeklinde firmaların içinde yer aldıkları Ankara billboard, firmalara ilişik tabelalar ve öteki çeşitli yönlendirme levhaları, firmalar tarafından düzenlenen sergiler, fuayeler, fuarlar, firmaların kuruluş içinde ve dışında kullandıkları antetli kağıtlar, zarflar, dosyalar, firma elemanlarına ilişkin kartvizitler, bu tarz şeylerin yanı sıra şirket adına kesilmiş faturalar ve irsaliyelerle tahsilat mektupları, firmaların verdiği sertifikalar, firmalar tarafından çıkarılan kurumsal yayınlar ve raporlar, firmalara ilişkin Ankara kataloglar, Reklam Ajansı Ankara ya da broşürler, ek olarak firmaların eğer var ise bayrakları veya ajanda, takvim, bloknot şeklinde promosyon ürünleri firmanın kurumsal kimliğini oluşturan bazı ögeleridir.

Tabii ki bunun yanında, firmaların Ankara web siteleri ya da farklı Reklam Ajansı Ankara şekilleri de Ankara kurumsal kimlik çalışmalarının içinde yer alır.

Kurumsal kimlik kavramı görüldüğü üzere, bir firmanın tüm alanlardaki görüntüsüyle ilgilenir. Bu yüzdendir ki firmanın aslen en önemli reklam aracıdır ve oluşturulmasında uzmanlarla çalışılmalı, hiçbir detay atlanmamalıdır çünkü kurumsal kimlik oluşturulurken olmazsa olmaz, eğer olmazsa olmaz olan temel ana kaide, kuruma ilişkin hiçbir detayın yahut verinin atlanmamasıdır.

Reklam Ajansı Ankara

reklam ajansı ankara tasarım hizmeti

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları Nelerdir?

Ankara Kurumsal kimlik oluşturma aşamalarını beş temel aşama olarak inceleyebiliriz. Bunlardan ilki, Reklam Ajansı Ankara tasarım süreci başlamadan önce, yapılacak olan tüm işlerin belirlenmesi ve onaylanması aşamasıdır. Firmalar öncelikli olarak ne istediklerine karar vermelidirler ki tasarım sırasında da uzmanların işini kolaylaştırsınlar.

İkinci aşama ise zamanlamadır. Bu kurumsal kimlik oluşturulurken belli bir zamana sadık kalınması gerektiği şeklinde, oluşturulacak olan tasarımın çağa uygun olması ve çağın beklentilerin, karşılıyor olması, firmanın geçerliliği ve çağdaşlığı açısından oldukça önemlidir.

Üçüncü aşama ise sunum aşamasıdır. Uzmanlar tarafınca hazırlanan sunumlar, kullanılmadan önce elbet ki şirket yetkililerinin onayını almalıdır.

Dördüncü aşamamız düzeltme aşamasıdır. Sunumlar yapılmış olduktan sonrasında eğer yetkililerce lüzumlu görülmüşse, tasarımlar üzerinde değişiklikler yapılabilir ve tasarım firmanın isteğine uygun hale getirilir.

Son aşamamız, artık onaylanan tasarımın gerek görülen tüm alanlarda basılması ve yayılması aşamasıdır. Burada zamanlama ve öncelikle hitap edilecek kitlenin belirlenmesi oldukça önemlidir. Aksi taktirde şirket prestij yitirilmesine uğrayabilir yahut beklediği etkiyi göstermeyebilir.

Doğal, bu aşamaların haricinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birçok nokta daha vardır. Bunlar, öncelikle, tasarım yapılırken, firmanın her alanda imzası kabul edilecek olan ve hatırlanmalarını kolaylaştıracak olan ögelere öncelik verilmesidir. Bu ögelerin başında da firmaların logoları gelir. Ankara şirket logolarının basılabilir koşulda değişmemesi, her basıldıkları ürün veya zeminde aynı renk tonu ve aynı yazı tipi kullanılmasına ve doğal ki anlaşılabilir olmasına dikkat edilmelidir.

Daha sonra ise, yine Reklam Ajansı Ankara için kimlik oluşturulurken göz önünde bulundurulması ihtiyaç duyulan bir diğer konu ise firmayı temsil edecek ana rengi belirlemektir. Bu renk tonu belirlenirken, kurumun içinde yer aldığı sektörden tutunda zamanı değerlerine kadar düşünülmesi gereken birçok mevzu vardır. Ayrıca kullanılacak renklerin akılda kalıcı olmasına ve özellikle rakip firmalara herhangi bir çağrışım yapmamasına özen gösterilmelidir.

Sonuç olarak, kurumsal kimlik, bir firmanın her alanda kendini temsil etmesi anlamına gelir. Bir nevi kurumun imzasıdır. Normal olarak ki oluşturulan kurumsal kimlikler istenilen kitleye derhal tesir etmeye bilirler. Sadece süre içinde iyi tasarlanmış kurumsal kimlikler, insanların akıllarında yer edecek, bu da firmalara prestij kazandıracaktır.

 

eef Creative takımı ile çalışmak için bize ulaşın.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci