fbpx
preloader

Reklam Ajansı Ankara dünya çapında iki yüzyıldır var olan bir sektör sadece bunca senedir var olmasına karşın reklamcılık ve Reklam Ajansı hakkında maalesef ki piyasada oldukça bilgi kirliliği mevcut. Artık reklam materyalleri üreten firmalar veya matbaalar bile kendilerini reklam ajansı olarak nitelendirir hale geldi. Sadece gerçek anlamda bir tek materyal üretip basmaktan elbet ki çok daha kapsamlı ve geniş bir alandır.

Reklam Ajansı bir firmanın yahut markanın bilinirliğini, dolayısıyla gelirini arttırmak için yapılan çalışmalardaki en önemli iş ortaklarındandır. Reklam Ajansı gerektiğinde ön pazar araştırmasından, sonuç raporlamaya kadar geçen tüm süreci denetim ederek markanın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlarlar.

Reklam Ajansı Ankara Olarak Reklam Ajanslarının 4 Temel Hizmeti Vardır; 

Pazarlama konusunda müşterilerine danışmanlık hizmeti vermek,
İletişim konusunda müşterilerini bilgilendirmek ve onlara tavsiyelerde bulunmak,
Reklamların beyaz perde – televizyon, afiş, radyo ya da basılı mecra gibi kanallar vesilesiyle medya yoluyla yayılmasını sağlamak,
Müşteriler adına reklam çalışmalarını yayınlayacak olan Reklam Ajansı Ankara kurumlarıyla görüşme sağlamak, basılı iş ise Ankara matbaa firmaları ile iletişime geçmek

Reklam Ajansları İçin Bilinmesi Gerekenler:

Reklam Ajanslarının detaylı iş tarifine geçmeden önce, firmanın tanımı yapılırken dikkate alınması gereken bazı önemli unsurlardan bahsedelim. Öncelikle reklam ajansları firmalar ve firmaların ulaşmak istedikleri potansiyel müşteriler içinde aracı vazife üstlenen firmalardır.  Ajanslarının medya-yayın-basım organlarından bağımsız olarak faaliyet göstermesi ortaya daha başarılı işler çıkmasını sağlayacaktır. Ek olarak reklam ajanslarının ekip kadroları oluşturulurken çok titiz davranılmalıdır. Reklam Ajansları Ankara yaptıkları çalışmalarla müşterilerinin işlerini direkt etkileyebileceği için her aşamasında kararların dikkatle ve uzman kişilerce alınması gerekir.

Reklam Ajanslarının İş tarifi:

Reklam Ajansı’nın iş tanımını genel olarak meydana getirecek olursak; reklam ajansları firmaların kullanacakları iletişim tekniklerinin saptanmasından başlayarak, firmalar adına yaratıcı tasarımlar üreterek bu tasarımların uygulanmasını sağlayan bütünleşmiş bir tanıtım hizmeti sunan firmalardır. eef Creative işleri, firma profillerinin ve firmaların mali alt yapılarının oluşturulmasından başlayarak, çeşitli tasarımların oluşturulmasını sağlamak ve bu tasarımların yayınlanacakları tanıtım aracına uygulanmasını kontrol etmektir.

Reklam Ajansı Ankara

Ankara ‘da Reklam Ajansları arasında yer alan eef Creative Reklam Ajansı Ankara’da grafik tasarım, web tasarım, sosyal medya, kurumsal kimlik, logo tasarımı, reklam ve tanıtım hizmetleri vermektedir.

Reklam Ajanslarının Süreçleri:

Reklam ajanslarının büyüklükleri ve kapasiteleri de üstlenecekleri işler için fazlaca önemli etmenlerdir. Her Reklam Ajansı her türlü reklam kampanyasını yürütemeyeceği aşikardır. Örneğin büyük çaplı bir firma reklam işlerini yürütmesi için işlerini yine büyük çaplı ajanslara vermek isteyecektir. Bunun başlıca sebebi, bu tarz büyük firmaların ürünleri için bir tanıtım tasarısı hazırlanmadan önce örneğin, geniş çaplı bir ön pazar araştırması yapılması gerekir ki minik bütçeli  Reklam Ajansları için bu çok da olanaklı bir vaziyet olmayabilir.

Büyük ajanslar öncelikle ürünün pazardaki yerini ve doğru hedef kitlesini belirlemek adına sokak anketleri ve piyasa araştırma şirketlerinin raporlarına kadar bir çok farklı kaynaktan yararlanırlar. Buralardan elde edilmiş veriler ajansların stratejik planlama kısımlarından geçerek kim bilir en önemli kısımlarından önde gelen Ankara kreatif tasarlama ekibine gelir. Bu ekip reklamın ana kaynaklarını oluşturan metin yazılarını yahut sloganlarını hazırlar. Bu ekiple birlikte bununla beraber grafik tasarım ekibi de reklamın görsel açıdan zenginleştirilmesini ve dikkat çekici hale getirilmesini sağlar. İş bu noktadan sonra bir dizi imalata bakar. Bu aşamada devreye dijital baskı, tabela, Ankara basımevi gibi imalat firmaları devreye girerek reklamın somut malzemelerini oluştururlar. Tabii daha sonra bu Ankara reklam kampanyalarından elde edilecek geri dönüşlerin bir raporunu hazırlamak da reklam ajanslarının bir diğer görevidir.

Normal olarak ki her reklam ajansı bu kadar büyük çapta çalışmalar yapması imkansız. Bu aşamada ise devreye daha ufak çaplı ajanslar girer. Bu ajanslar kimi zaman yalnız bayağı reklam malzemeleri hazırlatarak sektörde devamlılıklarını sürdürürler. Çok büyük reklamlara ihtiyaç duymayan bazı spesifik sektörler için bu biçim küçük çaplı Reklam Ajansı tercih sebebi olacaktır. Çünkü her ne kadar büyük reklamlara ihtiyaç duymasalar da gene de firmalarının ve ürünlerinin tanıtımını meydana getirecek kataloglara veya kartvizitlere hatta web sitelerine ihtiyaç duyarlar. Bu aşamada da minik çaplı bu Reklam Ajansı Ankara firmalar için uygun seçimler olur.

Doğrusu, Reklam Ajansı fotoğraf çekimleri ve Ankara katalog ya da Ankara web sitesi hazırlığı şeklinde işler yapabilecekleri gibi, daha büyük çaplı olarak da Pazar araştırmasından başlayarak, stratejik tasarım, kreatif çarpıcı söz üretimi, teknik görsellerin hazırlanması, daha sonra tüm bunların imalatı, yayılması, kontrol edilmesi ve son olarak olarak da ortaya çıkan sonuçların raporlanmasından sorumludurlar.

 

eef Creative takımı ile çalışmak için bize ulaşın.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com