fbpx
preloader

Reklam Ajansı Ankara İle Web Tasarımı

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım bir web sayfasının düzenlemesine ve hazırlanmasına verilen isimdir. Reklam Ajansı Ankara dünyasına ait kriterler ve belirli yapılar ile yapılan web sitesi tasarımları, kurumsal web sitelerinde kullanılmaktadır. Web sitesi yapılırken genellikle önce tasarım bölümü yapılır ve yazılıma başlanır. Yazılımda kullanılacak alanlara göre tasarlanan ekranlar; kullanıcı deneyimleri, arama motoru optimizasyonu, marka bilinirliği gibi konular için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Tasarım ile anlatılmak istenen bir tek grafik tasarımı değildir. Tasarım web sitesi yazılımının tasarlanmasını anlamına da gelir. Bu konum tasarımın şablonlara bölünmesi ve dinamik alanların yapılmasıdır. Tasarım bölümü de yalnız programlar vasıtasıyla düzenlenen şablonlar olarak oluşturulmaktadır. UX/UI tasarımcıların hazırladıkları materyallerin ya da yaptıkları tasarım analizlerinin bir web sitesinde oturtulması hayata geçirilmesi bölümü ile Front-End geliştirici ilgilenir. Front End geliştirici sitenin dış görünümü ile ilgili geliştirmeleri meydana getiren kişidir. Back End geliştirici de benzer şekilde sitenin arka planında kodlama yaparak kullanıcı deneyimini arttıracak geliştirmeleri hazırlayan kişinin işidir. Bir web sayfasının her vakit kullanıcıda merak uyandırması beklenmez ya da şaşırtıcı tasarımlar içermesine gerek yoktur.

reklam ajansı ankara

Web Sitesi Tasarım Tercihleri ve Reklam Ajansı Ankara

Web sitesi tasarımı yapılırken tasarımcıların kullanıcı olan ilişkileri her zaman kısa sürmüyordu. Projeden projeye göre değişiklik gösteren web tasarım isteklerini şekillendirmek ya da bir seviye ile birlikte hayata geçirmek hiçte kolay değildi. Flash bir internet sayfasını ziyaret etmiş kullanıcılar HTML yapılmış sitelerdeki minimal düzeni kabul etmekte zorlanıyordu. Google’ın arama algoritmaları güncellemelerinde hiçbir vakit önermediği Flash ile olan ilişki 2010 senesinde net bir başlangıçla sonlandırılmaya başlandı. Geçtiğimiz Temmuz ayında çıkan güncelleme ile ise artık Chrome tarayıcılarda Flash desteğinin sonlandığını görmekteyiz.

 

Web Sitesi Tasarımında Reklam Ajansı Ankara etkisi

Kullanıcı ve müşterilerinizin aradıklarına web sitenize kısa sürede ulaşması ile internet sayfalarındaki kullanıcılara da doğru bilgiyi almaktır. Aradığı data için bir web sitesi kabul eden fakat web sitesinde aradığını bulmakta zorluk çeken kullanıcıların yaşadıkları günümüzde önemli bir parametredir. Özellikle Google, ziyaretçilerin bir web sitesine girişinden sonra içerisinde hangi etkileşimlerde bulunmuş olduğuna ve bu etkileşimlerin süresi gibi indikatörler ve algoritmalara yoğun önem vermektedir. Günümüzde milyonlarca web sitesi web dünyasında kendine bir yer bulmaktadır. Domain uzunlukları ve uzantıları ne olursa olsun hatta dilleri ve lokasyonları ne olursa olsun bir web sitesi için en önemli unsur hızlı ve bilgi verici olmaktır.

Günümüzde web sitelerinin görünürlüğü arttırmak için birçok pazarlama tekniği olsa da bu tarz şeylerin en önemlisi arama motoru optimizasyonu olarak anılan seo çalışmalarıdır. Seo çalışmalarının günümüzdekinden daha da önemli hale geleceğini anlamak ise zor değildir. Bu optimizasyon çalışmalarının başlangıcındaki en önemli bölüm ise kullanıcı deneyimi olarak adlandırılan ve tasarımın ağırlığının ispatlandığı noktadır. Ne sunduğunuz arama motorlarına söylediklerinizde değil kullanıcıların sizin için söylediklerinde gizlidir. Google bu algoritmayı her zaman dikkate almış fakat son yıllarda bu algoritmanın kullanıcı deneyimi açısından önemi daha da artmıştır.

 

Web Tasarım ve Dijital Pazarlama İlişkisi

Ziyaretçilerin dikkatini çekmek ve ilginç tasarımlarını dostları ile paylaştırması amacıyla yapılan web siteleri tasarımları günümüzde yerini kullanıcı deneyimi odaklamasına bırakmıştır. Artık dakikalarca açılmasını beklediğimiz siteleri görmüyoruz. Sosyal platformlarda yapılan reklamlar, arama motorları reklamları sonucu siteye yönlenen kullanıcı bu ziyaretin her aşamasında bir beklenti içinde olmakta

A/B testleri denilen algoritmik denemeler ondan sonra sitenin nasıl bir tasarımda olması gerektiğine dair hipotezler çıkarılıyor. A ve B sitenin iki farklı zıt test anlamına gelir. İstatistik yazılımları ve tecrübe etme simülasyonları ile test edilen iki farklı versiyon için gelen kullanıcılar demografik özelliklerine bakılırsa ayırt edilir ve etkileşim sonuçları raporlanır. Yalnız çok azca ziyaretçi sayısı bulunan sitelerde A/B testlerinden ziyade işi üreten ekibin tecrübesi kullanılır.

Reklam Ajansı Ankara

Reklam Ajansı Ankara

Reklam Ajansı Ankara tarafında firma ya da kişinin çok detaylı bir akademik geçmişi yada data birikimi olmasının lüzumlu olmadığını düşünebilirsiniz. Bu fikrinize itiraz edebileceğimiz bir nokta yoktur eğer web sitesini yalnız sizi dijitalde alemde görünür kılacak bir basamak olarak görmüyorsanız.

Bahsettiğimiz benzer biçimde A/B testlerinde hangi tasarımın daha iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olan verilen istatistiksel veriler ile belirlenir. Genel olarak bu veriler hakkında informasyon vermek gerekirse odaklanmamız gereken başlıklar etki büyüklüğü ve örneklem büyüklüğü olacaktır.

P-value olarak adlandırılan kıymet ile hangi tasarımı seçeceğimiz noktasında verdiğimiz karardaki hata oranını ifade ederiz. Örneklem büyüklüğü tasarımın onaylandığı/yayınlandığı kişi sayısını ifade eder. Bu değer ne kadar büyürse sonuca erişmemiz o amaçta netleşir. Etki büyüklüğü, yokluk hipotezi ile alternatif hipotezler arasındaki büyüklüğün anlamını ifade eder. P değerimiz yeni ve mevcut olan tasarımlar arasında anlamlı bir fark içeriyorsa alternatif tasarım kullanılır. Anlamlı bir fark içermiyor ise var olan tasarım kullanılmaya devam edilir.

Reklam Ajansı Ankara

Ankara ‘da Reklam Ajansları arasında yer alan eef Creative Reklam Ajansı Ankara’da grafik tasarım, web tasarım, sosyal medya, kurumsal kimlik, logo tasarımı, reklam ve tanıtım hizmetleri vermektedir.

Reklam Ajansı Ankara ekibi e-ticaret web sitesi ve web tasarım konusunu dijitalleşmenin en önemli adımı olarak tanımlar. Buna nazaran da dijital pazarlama ve e-ticaret çalışmalarının merkezinde web sitesi tasarımlarına yer verilmiştir. Sizler de bu dijital alemde yerinizi almak ve başarıya ulaşmak istiyorsanız, eef creative adresimizden ulaşabilirsiniz.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com