fbpx
preloader

En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Yazılımları

Reklam Ajansı Ankara olarak bu yazımızda sizlere en iyi ücretsiz 3D modelleme programlarını anlatacağız.

Özellikle 3 boyutlu dünyaya adım atmak isteyenler için en iyi ücretsiz 3D modelleme programlarını derledik. Bu yazımızda “3D modellemeye nereden başlamalıyım?”, “3D modelleme nasıl yapılır?” gibi sorulara cevap vereceğiz. Öyleyse ilk ve en meşhur ücretsiz 3D modelleme programıyla listemize başlayalım.

yazılım ankara

eef Creative Reklam Ajansı Ankara’da grafik tasarım, web tasarım, sosyal medya, kurumsal kimlik, logo tasarımı, 3d modelleme ve tanıtım hizmetleri vermektedir.

Reklam Ajansı Ankara Tarafından Kullanılan Yazılımlar

1) Blender

Blender, son dönemlerde kullanımı ve popülerliği oldukça artmış bir 3D modelleme ve animasyon yazılımıdır. Yeni başlayanlar için kullanımı çok kolay olmasa da kullanıcıya sunduğu modifier sistemi ve oldukça kullanışlı arayüzüyle 3D sevdalılarının gönlünü fethetmiştir.

Blender kullanarak; karakter modelleme, heykeltraşlık (sculpting), animasyon, kemiklendirme (rigging), doku modelleme (shading), renklendirme ya da texture, kompozisyon (compositing) render alma, 2 boyutlu çizim, 2 boyutlu animasyon yapabilir ve hatta istediğiniz ölçülerde teknik çizim bile yapabilirsiniz.

Yani anlayacağımız üzere Blender, reklam ajansı ankara tarafından kullanılan kullanıcıya pek çok imkan sunan özgür bir 3 Boyutlu Modelleme yazılımıdır. “Ben bu işi tam anlamıyla öğrenmek istiyorum!” diyen arkadaşlarımız için en iyi ücretsiz 3D yazılımlarından biridir.

yazılım ankara

Ankara ‘da Reklam Ajansları arasında yer alan eef Creative Reklam Ajansı Ankara’da grafik tasarım, web tasarım, sosyal medya, kurumsal kimlik, logo tasarımı, reklam ve tanıtım hizmetleri vermektedir.

İşletim Sistemi: Windows, Mac ve Linux
Desteklenen Uzantılar: 3ds, dae, fbx, dxf, obj, x, lwo, svg, pyl, stl, vrml, vrml97, x3d

2) TinkerCad

Listemizin 2 numarasında meşhur Autodesk firmasının geliştirmiş olduğu TinkerCad yazılımı var. TinkerCad, diğer 3 boyutlu modelleme yazılımlarına göre biraz daha başlangıç seviyesinde ve kullanımı daha kolay olan bir programdır. Bu programı kullanarak temel 3 boyutlu geometrik cisimlerden katı maddeler oluşturulabilir ve şekillendirilebilir.

TinkerCad yazılımı renkli arayüzü ve kolay kullanımı dolayısıyla genellikle okullarda ya da 3 boyutlu modelleme konusunda deneyimsiz olan kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Ayrıca TinkerCad’in tercih edilme sebeplerinden birisi de TinkerCad programını indirmek zorunda olmadan özgürce modelleme yapabiliyor olmanız. TinkerCad’in web sitesine girerek ücretsiz bir şekilde hesap oluşturabilirsiniz. Bu hesaptan giriş yaparak ücretsiz olarak 3 boyutlu modellemeler yapıp modellerinizi diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca diğer kullanıcıların paylaşmış oldukları modelleri de ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

3) Vectary

Şimdi ise “En karmaşık modelleri ekstra basit şekilde modelleyebilen program.” sloganıyla 3 boyutlu modelleme dünyasında yerini almış olan Vectary programından bahsedeceğiz. Vectary 3D baskıya ve AR sistemine uygun bulut tabanlı bir 3 boyutlu modelleme programıdır. Yeni başlayan 3D modelleme meraklıları için uygun niteliklere sahip bir yazılımdır. Vectary ücretsiz bir şekilde kullanılabilir bir programdır ancak ücretli olarak lisanslı bir sürümü de mevcuttur. Vectary, “Ultimate 3D Tool” sayesinde deneyimli ya da deneyimsiz herkese 3 boyutlu modelleme yapma imkanı sağlıyor.

Vectary aynı zamanda ürettiğiniz 3D modelleri diğer kullanıcılarla paylaşma imkanı da sağlar.

4) Sketchup

Sketchup, kullanıcıya üstün kolaylık sağlayan arayüzü ile kendini sevdirmiş bir 3 boyutlu modelleme yazılımıdır. Sketchup modelleme konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Mimarlar ve mühendislerden ziyade oyun, film yapımcıları ve reklam ajansı ankara bile Sketchup programını kullanmaktadır. Ama en çok mimari alanda ismi anılmaktadır.

Sketchup yazılımının öne çıkan özelliklerinden birisi ise “Push and Pull” yani “İt ve Çek” yöntemidir. Bu yöntemin özelliği herhangi bir 2 boyutu yüzeyi yalnızca itme ve çekme işlemleriyle 3 boyutlu bir mesh haline getirmesidir. Örneğin program üzerinde 2 boyutlu olarak bulunan kare cismi iterek ya da çekerek hızlıca 3. boyutlu bir küp haline çevirebilirsiniz. Tahmin edersiniz ki bu yüzden en çok mimarların ilgisini çekmektedir.

yazılım ankara

Ankara ‘da Reklam Ajansları arasında yer alan eef Creative Reklam Ajansı Ankara’da grafik tasarım, web tasarım, sosyal medya, kurumsal kimlik, logo tasarımı, reklam ve tanıtım hizmetleri vermektedir.

Sketchup ücretsiz bir sürüm bulundurmasına karşın Sketchup Pro adında ücretli bir versiyonu da bulunmaktadır.

5) MatterControl

MatterControl, son zamanlarda popülerliği artmış olan nesne kontrol ve dilimleme aracıdır. Genellikle 3D yazıcılar için katı model dilimleme aracı olarak kullanılmaktadır.

-Oğuzhan GÖKAHMET

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com