fbpx
preloader

E-Ticaret Web Sitesi Sosyal Medya Yönetimi

E-ticaret toplumsal medya yönetimi nasıl yapılmalı? Sosyal medya hesapları ile hangi içerik fikirleri satışlarımızı artırmaya destek sağlar? Doğru marka bilinirliği ve hedef kitle için neler yapmalıyız? Sosyal medya pazarlama da nelere dikkat etmeniz gerekir?

Satış sonrası hizmet de nelere dikkat etmeliyiz? E-ticaret ve sosyal medya da meydana getirilen yanlış ve doğruları yazımızda gözler önüne serelim.

Türkiye’de sosyal medya kullanımında en popüler Instagram ve Youtube olmak üzere Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal ağlar ön planda yer almakta ve kullanılmaktadır. Toplumsal medyanın pazarlamadaki etkisinden yararlanan e-ticaret firmaları düşük pazarlama reklam yatırımlarıyla geniş kitlelere kısa sürede ulaşmayı başardılar.

Tüm markalar artık reklam ajansı ankara aracılığı ile çevrimiçi reklam ve tanıtımlar yardımıyla bilgisayarlarımıza taşınmış durumda bu hızlı gelişmelere firmaların ayak uydurması ve takip etmesi gerekmektedir.

Toplumsal ağlar en büyük pazar ortamı haline gelmektedir. Minik ve büyük işletmeler toplumsal ağlar sayesinde müşteri ilişkilerini geliştirmeyi, onların davranışlarını anlamayı ve yeni ürün geliştirme sürecinde müşteri katılımı sağlar.

Tüketicilerin büyük bir kısmının bir ürün ya da hizmet satın almayı düşündüğünde diğer tüketicilerin fikirlerini araştırdığını biliyoruz. E-ticaret sitelerinin ürün yorumlarını artırmak için gösterdiği çaba tamda bu nedenledir. Ülkemizde e-ticaret sitelerinden ürün satın alan müşterilerin çoğu ürün ya da hizmet için verilen puanlara nazaran alışveriş yapmaktadır ve yorumlar e-ticaret alan kişi için çok değerli bilgidir.

E-Ticaret Sosyal Medya Yönetimi ile Yapabileceğiniz Faydalı Davranışlar Nedir?

E-ticaret web sitesi

Ankara ‘da Reklam Ajansları arasında yer alan eef Creative Reklam Ajansı Ankara’da grafik tasarım, web tasarım, sosyal medya, kurumsal kimlik, logo tasarımı, reklam ve tanıtım hizmetleri vermektedir.

E-ticaret Sosyal Medya Yönetimi

E-ticaret web siteniz her sosyal medya ağındada bulunmak zorunda değildir, araştırma sonucunda en uygun ve yönetebileceğiniz ağlarda bulunun.

– E-ticarette başarılarınızı takipçilerinizle paylaşın, bu tarz içerik davranışları markanızın başarısını artırır.

– Tüm toplumsal medya araçları feedback için en uygun platformdur. Müşterilerinizin iyi tada kötü yorumlarına değer verin. İyi yorumlara önem verdiğiniz kadar kötü yorumları da önemseyin.

Şikayetlerde pozitif cevaplar verin ve mümkün olduğunda cevapsız yorum bırakmayın. Tüketici her vakit bir ürün alırken yada aldıktan sonra markadan ulaşabilecek birini arar.

– Sosyal medya hesaplarınızda içerik fikirlerinde duygu ve düşüncelerinizi de paylaşabilirsiniz. Yaratıcı içerik fikirleri ile ne olursa olsun ürünlerinizi destekleyin.

– Sosyal medya hesaplarınızda pazarlama ve reklam için özel kampanyalar oluşturun. Tüketicilerin sizden bu yönde beklentisi olmaması için kampanya ve indirimleri çok sık yapmayın. Tüketiciler sizden ‘indirim olacak zaten sonrasında alırız’ fikri ile alışveriş yapmasın.

İçerik Yönetimi Planlaması

E-ticaret siteleri, fiziksel mağazaların alternatifi olarak hızlıca yükselmekte ve çoğalmaktadır.

Fiziksel mağazalarda ürünler tüketicilerin satın alma sonucunu etkileyecek şekilde iyi mi düzenleniyorsa, e-ticaret sitelerinin de beklenen oranda satış yapması için ürünlerin dikkat çekecek, satın alma kararını sağlayacak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır.

Günümüzde e-ticaret sitelerinin beklenen oranda satış yapamamasının en önemli sebepleri şunlardır;

– Site tasarımı

– Site içi düzenlemeleri

– İçerik renkleri ve metin özgünlüğü

– Başlık ve içeriklerinin dikkat çekmemesi

– Hedef kitlenin belirlenmemesi ve hedef kesime hitap etmemesi

– Ödeme sistemleri ve kargo seçenekleri

– Site içinde devamlı çıkan reklamlar ve zorunlu formlar

şeklinde birçok stratejik plan ele alınmalı ve dikkat edilmelidir.

İçerik Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kurallar

E-ticaret web sitesi

Ankara ‘da Reklam Ajansları arasında yer alan eef Creative Reklam Ajansı Ankara’da grafik tasarım, web tasarım, sosyal medya, kurumsal kimlik, logo tasarımı, reklam ve tanıtım hizmetleri vermektedir.

Reklam Ajansı Ankara için içerik yönetiminde; e-ticaret sitesi ve toplumsal medya hesapları için içerik oluşturma, ürünleri kategorize etme, ürün ya da içerikleri güncelleme, denetim, paylaşma, moderasyon ve raporlama benzer biçimde birçok işlevden doğar.

E-ticaret sosyal medya yönetimi temel amaçları; internet sayfasında ve toplumsal ağlardaki tüm içeriklerin tüketicilere hizmet edecek şekilde üretilmeli ve yönetilmelidir. Kaliteli, estetik, farklı ve güncel tutulan e-ticaret ve toplumsal medya hesaplarında tüketicilerin satın alma eğilimini satışla sonuçlandırılabilir.

İçerik yönetiminde şunlara dikkat edilmelidir;

– Hedef kesime uygun içerikler için analizler yapılmalıdır.

– Sosyal ağlardaki tasarımın sektörle ve kurumsal kimlikle ilişkili olarak hedef kitleye hitap etmesi gerekmektedir.

– Sade, hızlı, ergonomik ve aşırı reklam yayınından uzak bir yaklaşımla tasarlanmalıdır.

– İçeriklerin toplumsal medya paylaşımları aylık ya da haftalık planlanmalı; toplumsal ağ platformu özelliklerine göre içerik paylaşımı yapılmalıdır. Özel günlerde içerik planlarında unutulmamalıdır.

– Sosyal medya paylaşımlarında resmi bir dilden ziyade mantıklı, akıcı, anlaşılır, samimi ve dostane bir dil kullanılmalıdır.

– Metinde teknik detaylar uzun tutulmamalı, ürün hakkında bilgilendirici özellikte ve kullanıcıyı yormayacak uzunlukta içerikler oluşturulmalıdır.

– Görsel ve video içerikler, dikkat çekici özellikte ve kurumsal kimliğe uygun renklerde hazırlanmalıdır. Kaliteli ve yüksek çözünürlükte olmalarına dikkat edilmeli ve düşük çözünürlükte olan bir görsel kesinlikle kullanılmamalıdır.

– Sade, net ve anlaşılır olmamız gerekmektedir.

– Tüketicilerin aradığı içeriklere ya da ürünlere rahatlıkla ulaşabilmesi sağlanmalıdır.

– Ürün içerikleri mütevazi ve bilgi verici nitelikte olmalı; bu içeriklerin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) uyumlu hazırlanması sağlanmalıdır.

– Sektörle bağlı; SEO uyumlu, özgün ve varlıklı metinsel içerikler yazılmalı ve blog sayfası oluşturulmalıdır.

– Yanlış ve güncel olmayan bilgilerle içerik planı hazırlanmamalıdır.

– Tüketicilerin ürün yada hizmet alırken size ulaşabileceği iletişim detayları bulunmalıdır.

Etkili Sosyal Medya Yönetimi

E-ticaret web sitesi

Ankara ‘da Reklam Ajansları arasında yer alan eef Creative Reklam Ajansı Ankara’da grafik tasarım, web tasarım, sosyal medya, kurumsal kimlik, logo tasarımı, reklam ve tanıtım hizmetleri vermektedir.

Marka bilinirliği için etkili bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirmek için bu konuda uzman kişilerle çalışılması gerekiyor.

Her ne kadar pazarlama çalışmalarınızda Instagram, Twitter ve facebook şeklinde platformların kullanımı basit tutulsa da ne yazık ki yanlış adımlar atılması, başarı oranınızı engelliyor.

Uzman kişiler ile çalışmamak yanlış adım atmanıza sebep olur ve mevcud bütçenin gereksiz yere harcanmasına da sebep olabilir. Bunun yerine uzman bir firmadan veya kişiden destek almak, bütçenin çok daha ustalaşmış bir şekilde kullanılmasını sağlamalısınız. Uzman kişilerle çalışmak, her süre için başarı elde etme şansını arttırıyor.

Sosyal medya yönetiminde kullananların en aktif oldukları saat bilinmelidir. Bunun için takipçilerinizin istatistiklerine bakabilirsiniz. Tüm önemli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Daha çok etkileşim, daha fazla kişiye ulaşmak anlamına gelir. Bütçenin aktif ve doğru bir halde kullanılması satış hacminizin artmasını mümkün kılar.
Sizlerde sosyal medyada etkin bir şekilde yer almak istiyorsanız reklam ajansı ankara ile iletişime geçebilirsiniz.

Satış Sonrası Hizmet

E-ticaret sosyal medya yönetimi ile müşteri desteği sunmak oldukça önemli bir nokta. Satış öncesi ve satış sonrası hizmetler markamızın kalitesi adına dikkat edilmesi gereken bir mevzu. Bir tek satış öncesi desteğe odaklanmak yanlış atılacak bir adımdır.

Müşteri memnuniyetini çoğaltmak için satış sonrası da hizmet vermemiz gerekmektedir. Herhangi bir sorun hemen sonra satış meydana getirilen tüketici sizinle iletişime geçebilir ve olumlu bir halde sorunları çözmemiz gerekir.

Çalıştığınız kargo şirketi ile olan anlaşmalarınıza bağlı olarak, kargo bilgilerini kendi siteniz ile entegre edebilir, kargonun hangi gün teslim edileceğini, kargonun sürecini veya teslimat yapılışını SMS gönderileriyle bilgilendirebilirsiniz.

Müşterinin memnuniyetini artırarak, sadık bir müşteriye dönüştürülebilirsiniz.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com