fbpx
preloader

Reklam ajansı terimini çok sık duymuşsunuzdur. Günümüz dünyasının getirdiği yenilikler reklam sektörünün de büyümesini sağladı. Günümüzde şirketler için reklam ve tanıtımlar oldukça önemli bir hale geldi. Reklam ajansları da bu önemli işi üstlenen ajanslar olarak karşımıza çıkıyor. Bu ajanslar şirketlerin tanıtımı için kampanyalar ve reklamlar düzenliyor.

Reklam, yaratıcı bireylerin tatmin edici kariyerler inşa edebileceği bir endüstridir. Reklam ve tanıtım kampanyaları sektörlerin daha öteye gitmesi için olmazsa olmazlardandır. Bu ajanslar belirli noktaları göz önüne alarak çalışmaktadır. Reklam Ajansı Ankara çalışma prensipleri doğru ilerlediğinde markaların popülerleşmesi de o kadar kolay olmaktadır.

Reklam Ajansları Nasıl Çalışır?

Reklam ajansları, reklam kampanyalarının başarısını tasarlamak, uygulamak ve değerlendirmek için işletmelerle birlikte çalışır. Ayrıca satış promosyonlarını, marka bilinci oluşturma ve pazarlama stratejilerini de denetleyebilirler. Reklam ajanslarında dört ana departman vardır:

 • Yaratıcı Departman: Yaratıcı hizmetler, metin yazarlığı ve görsel sanat ekiplerini içerir. Müşterinin ihtiyaçlarına, hedeflerine ve hedef kitlesine göre kampanyalar tasarlarlar, ardından projeleri hayata geçirmek için çalışırlar.
 • Hesap ve planlama: Bu ekip, yaratıcı hizmetler departmanının reklam kampanyaları geliştirmesine yardımcı olmak için müşterilerin ihtiyaçlarını, pazarlarını, hedeflerini ve önceki stratejilerini bir araya getirir.
 • Medya planlama ve satın alma: Bu grup, her bir reklam kampanyası için hangi medya platformlarının en iyi olacağını araştırır ve belirler.
 • Müşteri hizmetleri: Müşteri hizmetleri, müşteriler ve yaratıcı hizmetler departmanı arasındaki birincil bağlantıdır. Hedeflerini ve mesajlaşma tercihlerini anlamak için müşterilerle yakın çalışırlar.

Reklam ajanslarının, kampanyalarını oluşturdukları ürün veya hizmete nesnel bir mesafeleri vardır ve bu, daha etkili stratejiler oluşturmalarına olanak tanır. Ayrıca reklam ve pazarlama stratejileri tasarlamak için endüstri çapında bir bakış açısına sahip olabilirler.

Bazı reklam ajansları, prodüksiyon şirketleri ve serbest yazarlar dahil olmak üzere kampanyaları uygulamak için üçüncü taraf kuruluşları kullanır. Pek çok ajans komisyonla çalışır, sundukları hizmetler ve tasarladıkları kampanya oranı belirler, ancak bazıları müşterilerine uzun vadeli sözleşmeler sunar.

Reklam Ajansı Ankara

Bazı reklam ajansları, prodüksiyon şirketleri ve serbest yazarlar dahil olmak üzere kampanyaları uygulamak için üçüncü taraf kuruluşları kullanır. Pek çok ajans komisyonla çalışır, sundukları hizmetler ve tasarladıkları kampanya oranı belirler, ancak bazıları müşterilerine uzun vadeli sözleşmeler sunar.

Reklam Ajansındaki İş Pozisyonları

Reklam ajansları birçok alandan birçok insanın birlikte çalışmasıyla iş yapmaktadır. Her çalışanın ayrı bir görevi bulunmaktadır. Bu görevler sayesinde reklam ajansı amacına uygun bir şekilde çalışabilmektedir. İşte reklam ajansında olabilecek bazı iş pozisyonları:

 • Metin yazarı: Metin yazarları, metni sağlayarak marka bilinirliği oluşturur ve reklam kampanyalarını destekler. Bloglar, sosyal medya gönderileri, makaleler, reklam senaryoları ve reklam resimlerine eşlik eden metinler yazabilirler.
 • Fotoğrafçı: Fotoğrafçılar, çevrimiçi ve basılı medya için fotoğraf çekmek için film ve dijital kameralar kullanır.
 • Grafik tasarımcı: Grafik tasarımcıları, basılı ve çevrimiçi platformlar için görseller tasarlamak için yazılım ve el çizimleri kullanır.
 • Kreatif direktör: Kreatif direktörler, yaratıcı hizmetler departmanını denetler ve projelerin bütçe ve program dahilinde kalırken müşteri hedeflerini karşıladığından emin olur.
 • Editör: Editörler satış ve pazarlama metninin dil bilgisi açısından doğru olduğundan, doğru tonu ilettiğinden ve müşteri stil kılavuzuna bağlı kaldığından emin olur.
 • Dijital medya uzmanı: Dijital medya uzmanları, müşteriler için potansiyel müşteriler geliştirmek için çevrimiçi izleyiciler oluşturma konusunda uzmandır. Arama motoru optimizasyonu, sosyal medya kampanyaları tasarlama ve kullanıcı deneyimi konusunda web tasarımcıları ile çalışma konularında bilgilidirler.
 • Web analitiği uzmanı: Web analitiği uzmanları, çevrimiçi kampanyaların potansiyel satış ve satış yaratmada ne kadar etkili olduğunu belirlemek için sosyal medya etkileşimlerini, web sitesi trafiğini ve diğer göstergeleri kullanan araştırmacılar ve veri analistleridir.

 

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci