fbpx
preloader

Marka, bir işletmeyi diğerlerinden ayıran en önemli faktördür. Marka sözcüğünü sadece bir sözcük olarak ele almak yanlıştır. İşletmenin insanlarda yarattığı hisler de markanın bir parçasıdır. Bir marka yaratmak zaman ve emek isteyen bir iştir. Markalaşma stratejisi her şirket için farklılık gösterir. Her stratejinin zayıf ve güçlü yönleri vardır. Bu nedenle markalaşma stratejisinin seçimi markanın stratejik faktörlerinin sistematik bir analizi ile bağlı olmalıdır.

Markalaşma süreci karmaşıktır. Şirketinizin başarıya ulaşması için benimsediğiniz marka stratejisinin dikkatlice planlanması ve test edilmesi gerekir. Marka kurmak konusunda tecrübesizseniz bu süreç ilk başta sizin için zorlayıcı olabilir. Markalaşma sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiği ve büyük şirketlerin izlediği yolları şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Büyük markalar potansiyel müşterilerini anlayıp onlara göre reklam stratejileri geliştirirler. Şirketinizi bir marka haline getirmek için hedef kitlenizi anlamalı ve yol haritanızı kendi kitlenize göre şekillendirmelisiniz. Ürün ve hizmetlerinizi iyi pazarlayabilmeniz için markalaşma stratejinizin hedef kitlenize göre olması gereklidir. Bu sayede markanız ile ilgilenmeyen müşteriler için zaman ve enerji harcamamış olursunuz.

2. Her Zaman Tutarlı Olun

Tutarlı olamayan markalar pazarda ve iş dünyasında yer edinemezler. Markanızın yer edinmesini istiyorsanız müşterilerinize verdiğiniz hizmette her zaman tutarlı olmalısınız. Müşterileriniz markanızı tercih ettiğinde memnun kalacaklarından emin olarak tercih etmeliler. Hizmetinizi ve ürünlerinizi her zaman aynı segmentte tutmak için çabalamalısınız. Müşterilerinize her defasında aynı kaliteli hizmeti sunmalısınız.

3. Markanız İçin Hedef Belirleyin

Markanızı bir sonraki seviyeye taşımak için bir hedefe ihtiyacınız var. Markanın hedefi genellikle bir amaca katkı sağlar. Örneğin bir spor ayakkabısı markası herkesi kaldırıp koşturmayı hedefler. Bir cilt bakım markası da herkes için pürüzsüz bir cilt hedefler. Net bir hedef belirleyen ve ardından sözünü yerine getiren marka başarıyı yakalayacaktır. Bu nedenle, şirketinizin hedeflerini tanımlayın ve tüm eylemlerinizi bu hedefe ulaşmaya yönlendirin. Şirket çalışanlarının da bu hedefi anladığından ve uygulamak için yola çıktığından emin olun.

4. Markanız İçin Slogan Belirleyin

Markalar için sloganlar genellikle tanıtıcı niteliktedir. Bir markanın adı anıldığında akla gelen ilk şey de o markanın sloganıdır. Doğru bir marka sloganının akılda kalması ve tanıtıcı olması gerekmektedir. Slogan yaratırken açık ve net olmaya özen gösterin. Markanızı ve markanızın hedeflerini ön plana çıkarın. Hareketli ve pozitif enerjisi olan sloganlar yaratın.

5. Pazarlama Ve Reklam İçin Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanın

Sosyal medya günümüzün en büyük tüketici ağlarını oluşturuyor. Sosyalleşmenin ve iletişimin yanı sıra reklamlar ve satışlar da sosyal medya üzerinden gerçekleştiriliyor. Markanızın daha çok kişiye ulaşmasını istiyorsanız sosyal medyanın bu gücünden yararlanabilirsiniz. Bir dijital pazarlama uzmanı ile beraber çalışıp markanızın sosyal medya üzerindeki varlığını arttırın. Sosyal medya ve web sitesi üzerinden Reklam Ajansı Ankara ile pazarlama çalışmaları yürütün.

6. Rakip Markalar Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Sektörünüzde sizinle aynı hedef kitleye hitap eden markalar hakkında bilgi sahibi olun. Bu rakip markaların neyi iyi ve neyi kötü yaptıklarını tespit edin. Olumlu yönlerinden taklitçilikten kaçınarak çıkarımlar yapın. Rakip markalarınız hakkındaki olumsuz müşteri değerlendirmeleriniz göz önüne alarak hizmetinizi yenileyin.

7. Markanızın Hikâyesini Müşterilerle Paylaşın

Bir marka oluştururken, müşterilere kim olduğunuzu kısaca söyleyin. Markanız için seçtiğiniz iş anlayışını kullanarak müşterileriniz ile temasa geçin. Mesajınız markanızla ilişkilendirilmeli ve tutarlı bir şekilde iletilmelidir. Marka hikâyesi, tüketicilerinizle doğrudan duygusal bir bağlantı ve iletişim kurma fırsatıdır. Markanızın hikayesini oluştururken ürününüzün özelliklerini değil müşterilerinizin onu neden alması gerektiğini ele almalısınız.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com