fbpx
preloader

Grafik Tasarım Nedir? Kimler Tasarımcı Olabilir?

Grafik tasarım, günümüzde reklamcılık sektöründe en ön plana çıkan ve markaların kendi karakterini ortaya çıkarmak için kullandığı bir sanat dalıdır. Eskiden kitaplarda ve dergilerde sıkça karşımıza çıkan bu tasarımların yerini artık teknolojinin de gelişmesiyle reklamlarda ve markalarda önümüze sunulan yeni modellemeler ve tasarımlar almış durumdadır. Reklamların ve görsel dünyadaki tasarımların ortaya çıkması için grafik tasarım olmazsa olmazlardandır.

Günümüzde reklam ajanslarının ve markaların çağa yetişebilmesi için grafik tasarımını önemsemesi ve bu konuda bilgi sahibi kişilerle çalışması gerekir. Grafik tasarımı konusunda bilgi sahibi olan ve bu işi profesyonel anlamda icra eden kişilere grafik tasarımcı denmektedir. Peki kimdir bu grafik tasarımcı? İşte tüm cevaplar…

Grafik Tasarımcısı Kimdir?

Grafik tasarımcısı mesaj, logo, tasarım ve reklam gibi konularda kendi tarzını ve vizyonunu ortaya koyarak grafik tasarımı yapan kişiye denir. Genelde reklam ve medya şirketlerinde çalışan bu kişiler tasarım konusunda profesyonel insanlardır.

Grafik tasarımcılarının hayal gücü diğer insanlara kıyasla daha gelişmiş olmalıdır. Teknolojik gelişmelerden haberdar ve teknolojiyi iyi kullanabilen insanlar olmalıdırlar. Hem bilgisayar ortamında hem de masa üstünde çizim konusunda profesyonel olmakta mesleğin temelini oluşturur.

Nasıl Grafik Tasarımcı Olunur?

Grafik tasarımı üniversitede 4 yıllık bölümü olan bir meslektir. Grafik tasarımını profesyonel bir şekilde yapabilmeniz için grafik bölümünden mezun olmanız yeterlidir. Ayrıca eğitiminizin yanı sıra birçok yaratıcı çalışma yapmanız, projelerde çalışmanız gerekmektedir. Yaptığınız projeler ve yaratıcı çalışmalar, ileride bu meslekte iş bulabilmenize yarayacak ve bu alanda para kazanabileceksiniz.

Grafik Tasarım Bölümünden Mezun Olanlar Hangi Alanda Çalışabilirler?

Üniversitede grafik tasarım bölümü mezunu olan birçok kişi reklam ajansı, tanıtım sektörleri, endüstri alanı gibi yerlerde iş bulabilme imkânına sahiptirler. Bunun yanında film sektöründe de birçok işte çalışma olanağında sahiptirler. Grafik tasarımcıları bilgisayar ile kodlanan bütün uygulamalarda çalışabilir ve katkıda bulunabilirler. Çizgi dizi ve animasyonlarda karakter tipi oluşumu, jenerik gibi birçok yerde katkı sunabileceklerdir.

Eğer bu sektörde yeterince tecrübe kazanılırsa iş olanakları da elbet büyüyecektir. Yeterince uzman ve tecrübeli bir grafik tasarımcı sanat yönetmenliği yapabilir. Kendini yeterince geliştirmiş grafik tasarımcılar için 3D animasyon da oldukça getirisi olan bir alandır. En önemlisi de eğer maddi olarak kendinizi temellendirip, yeterince tecrübe ve deneyim sahibi olursanız herhangi bir ajans veya şirkette değil tamamen kendiniz odaklı freelance de çalışabilirsiniz.

Grafik tasarımında özel sektör ve reklam ajansları büyük yer kaplasa da grafik tasarım mezunları için kamu sektöründe yer yok değildir. Grafik ve Resim öğretmenliği gibi memurluk gerektiren birçok yerde grafik tasarım mezunları için iş imkanı vardır. Günümüzün yükselen mesleklerinden biri olan grafik tasarımcılık için ilgi her geçen gün artmaktadır.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci