fbpx
preloader

Google Benim İşletmem Nedir?

Reklam Ajansı Ankara eef creative olarak bu yazımızda Google Benim İşletmem Hakkında Kısa Kısa Bilgilere Yer Vereceğiz.

Google My Business (Google Benim İşletmem), özellikle küçük ölçekli işletmeler için oldukça önemlidir. Çünkü, küçük ölçekli işletmelerin, SEM ve SEO için ayıracakları bütçe düşüktür. Bu düşük bütçe ile maksimum fayda sağlamak önemli ve zordur. Google My Business, bu noktada küçük ölçekli işletmelere ekstra bir bütçe ayırma gereksinimi olmadan yerel işletmelerin Google arama sonuçlarında çıkmasına olanak sağlar.

Google My Business ile işletmenizi daha geniş kitlelere tanıtmak imkanı sunabilirsiniz. Ayrıca alacağınız hizmet ücretsizdir. Ücretsiz bir hizmet ile böyle bir imkanı başarıya dönüştürmek için Google My Business hizmetini doğru bir şekilde kullanmanız gerekir.

Google My Business (Google Benim İşletmem) Nedir?

Google My Business, işletmelerin kullanıcılar tarafından kolaylıkla bulunmasını sağlayan bir Google servisidir. İşetmelerin, arama sonuçlarında haritalar dahil olmak üzere online varlığını yönetmesini sağlar. Araç, işletmeye dair bilgilerin girilmesi ile potansiyel müşterilerin işletmenize ulaşma imkanı sunar.

Google My Business, işletmenizin bir internet sitesi olmadan arama sonuçlarında listelenmesini imkan tanır. Reklam Ajansı Ankara‘nın ücretsiz olmasının yanı sıra oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Bölgesel yani yerel işletmelerin mutlaka kullanması gereken bir araçtır. Sunduğu analizler ile potansiyel müşterilerin hangi kanallardan işletmenize ulaştığını analiz etmenizi sağlar. Yerel SEO açısından başarı sağlamak için araç üzerinde oluşturacağınız hesabın mutlaka optimize edilmesi gerekir.

Reklam Ajansı Ankara’da Google My Business Kullanımı

Google My Business kullanımı oldukça kolaydır. Ancak ilk adımdan itibaren oldukça dikkatli olmalısınız. İşletmenizi eklerken tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekir. Aksi takdirde aracın size sunacağı fırsatlardan yararlanabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Google benim İşletmem hizmetinden yararlanabilmek için öncelikle hesap oluşturmanız gerekir. Bunun için Google’ın tüm araçlarında oluğu gibi bir gmail hesabınızın olması gerekir. Google My Businessda oturum açmak için https://www.google.com.tr/intl/tr/business/ adresinden araca ulaşın.

 • Google Benim İşletmeme giriş yaptıktan sonra ilk adımda işletmenizin adı doğru bir şekilde girin.
 • İşletme adınızı girdikten sonra karşınıza adres bilgileri çıkacak. Unutmayın adres bilgilerinizin hayati öneme sahiptir. Eğer herhangi bir yanlışlık yaparsanız kullanıcılar işletmenize ulaşamayacaktır.
 • Üçüncü adımda sizin için oldukça önemlidir. İşletmenizin hizmet verdiği alanları eklemelisiniz. Eğer kurye veya kargo ile hizmeti ve ürünlerinizi müşterilere iletecekseniz bu oldukça önemlidir. İşletme konumu merkez alınarak ne kadar genişlikte bir alana hizmetlerinizi ulaştırabileceğinizi ve hangi bölgelerde hizmet verdiğinizi bu şekilde gösterebilirsiniz.
 • Bu adımda iletişim bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Çünkü iletişim bilgileri de konum bilgisi kadar önemlidir. Herhangi bir yanlışlık yaptığınızda müşterileriniz size ulaşamayacaktır. Eğer isterseniz kullanıcılara iletişim bilgilerinizi göstermeyebilirsiniz.
 • Bu alan yine işletme sahibinin isteği doğrultusunda doldurulacak bir alandır. Ancak biz işletmelere bu alanı evet olarak işaretlemesini tavsiye ediyoruz. Google’ın sunduğu direktifler doğrultusunda işletmenizin arama sonuçlarında daha fazla görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede de daha fazla müşteri kitlesine sahip olabilirsiniz.
 • Artık son adımdasınız. İşletmenizi Google Benim İşletmeme eklemek için tek yapmanız gereken işletmenizi doğrulatmaktır. İşletmenizi doğruladığınız zaman fotoğraf ve video ekleyebilir, analizlere ulaşabilir ve Google Haritalarda görünürlük sağlayabilirsiniz.

İşletmenizi Google Benim İşletmeme kaydettikten ve doğruladıktan sonra mutlaka fotoğraf ekleyin. Bu sayede hem daha fazla görünürlük elde edersiniz hem de daha geniş müşteri kitlesine sahip olabilirsiniz.

Google My Business Faydaları

Google My Business’dan bahsederken birkaç faydasını dile getirdik. Fakat bu aracın size sunduğu fayda bunlarla sınırlı değildir:

 1. Google Haritalara işletmenizi ekleyerek daha fazla insanın işletmenizi bulmasını sağlayabilirsiniz.
 2. Şirketinizin adı ya da etiketlerle uyumlu bir aramada arama sonuçlarında sağ bölümde kutucuk içerisinde (Öne Çıkan İşletmeler Bölümü) görünme imkanınız vardır.
 3. İşletmenize yapılacak yorumlar ile işletmeniz rakiplerinizden daha ön plana çıkar.
 4.  Aracın hizmetleri arasında yer alan analizler sayesinde arama sonuçlarında daha fazla görünür olmak için doğru iyileştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

Google My Business Yorum Yönetimi

Google My Business’da yorum yönetimi müşterilerin veya işletmenizi ziyaret eden kişilerin işletmeniz hakkındaki fikirlerini sunduğu bir bölümdür. İnsanların işletmeniz hakkında hangi yorumları yaptığını buradan görebilir ve cevap verebilirsiniz. Ancak ne yazık ki yorumları silemezseniz. Eğer bilinçli olarak yapılan olumsuz yorum saldırısı ile karşı karşıya kalırsanız yorumlar hakkında bildirimde bulunabilir ve uygunsuz olarak işaretleyebilirsiniz.

Harita Sonuçlarında İnternet Sitesi Ekleme

 • Google Benim İşletmem üzerinden hesabınıza giriş yapın.
 • İşletmenizde düzenleyeceğiniz kısma gelin.
 • URL kısmına internet sitenizin URL’sini ekleyin.
 • Son adımda “Uygula” butonuna basın ve internet sitenizi harita sonuçlarına ekleyin.

 

eef Creative takımı ile çalışmak için bize ulaşın.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com