fbpx
preloader

Dergi Nasıl Çıkartılır?

Reklam Ajansı Ankara tarafından öncelikle dergiyi alması beklenen okuyucu kitlesinin belirlenmesi ve hedef kesime uygun yazar seçimi önem taşır. Eş zamanlı olarak dergi tasarımı için Ankara Tasarımcı yahut Reklam Ajansı Ankara araştırmasına da başlanmalıdır. Sektördeki rakip dergiler, içerikleri hakkında bir ön araştırma yapmanız ve hatta ulaşabilirseniz gerçek satış rakamlarına bakmanız, niçin/sonuç ilişkisini çözümleme etmeniz kendi derginizin başarısı için önemli birer adımdır.

İsim Ve Çarpıcı Slogan Bulmak

Derginizi yayınlayacağınız hedef kitlenize hitap eden, derginin içinde ne olduğu hakkında da ön data verebilen bir isim ve çarpıcı söz, derginizin pazarlanmasında büyük önem taşır. İsimle uyumlu bir slogan bulmak için çarpıcı sözün ne olduğunu bilmek ve belli kriterlere dikkat etmek gerekir. İsmin akılda kalıcı olması, sosyal medyada kolaylıkla kullanılabiliyor olması ve hedef kitleyle uyumluluk benzer biçimde kriterler hızlı pazarlama açısından önemlidir.

Reklam Ajansı Ankara İle Etkisinde Bırakan Bir Logo Tasarımına Sahip Olmak

Çoğu zaman dergi adları, bununla birlikte derginin logosu olarak da kullanılır. Sadece özellikle sosyal medya görselleri için kullanılacak ve derginin adını çağrıştıran bir logo taşır. Etkisinde bırakan bir Reklam Ajansı Ankara ile tüm rakipleri geride bırakma ihtimali artar. Özgün, farklı bir logo ile doğru mesajı verirken logo üzerinden üretilen tasarımlarla çeşitli promosyonlar da sağlamanız mümkün olur.

Bütçe Oluşturmak

Dergi nasıl yapılır sorusunu yanıtlarken en önemli noktalardan biri de bütçe çerçevesinin belirlenmesidir. Mecmua şeklinde tüm süreli yayınlar için averaj bir bütçe taslağı çıkarılarak sonraki iş kalemlerine bu bütçe planı dahilinde devam edilmelidir.

Gösterim Sürecini Belirlemek

Derginizin gösterim periyodu bütçeyi etkileyen önemli etkenlerden birisidir. Haftalık piyasaya sürülen matbu dergilerde içerik, yazar telif ücretleri, baskı maliyetleri artacaktır. Derginin her hafta satın alınmasını sağlayacak derecede varlıklı içerik bulma ve harcamalar için katlandığınız maliyet, ilk etapta hareket kabiliyetinizi azaltabilir. Finansal analizleriniz doğrultusunda hareket ederek zaman içinde derginizin gösterim dönemini yeniden düzenlemeniz her vakit mümkün olacaktır.

Reklam Ajansı Ankara İle Yazar Kadrosunu Oluşturmak

“Okuyucuları etkileyecek bir dergi nasıl yapılır?” sorusunun yanıtlarından biri de derginin hangi ilgi alanına odaklanacağı konusunda net bir düşünce sahibi olunması gerektiğinde saklıdır. Mevzuya çok iyi hâkim olduğunuz bir dergide hem var olan fikirlerin veya yazıların tekrarını yapmamış olmuş olursunuz hem de özgün bir mecmua oluşturursunuz. Bazı spesifik konular için, o mevzuda uzmanlaşmış yazarlarla anlaşmanız dergiyi okunur kılar.

Kapak Tasarımı Yapmak

Derginin okurla tanışması raftaki çekiciliğine bağlıdır. Halihazırda var olan okurların haricinde yeni okur kitlelerine de ulaşabilmeniz için derginizin kapağı göz alıcı şekilde hazırlanmalıdır. Kapak, derginin genel görüntü hakkında data verirken içinde ne olduğu hakkında merak uyandırır şekilde olmalıdır. Gösterişli bir dergi kapağı yardımıyla, bazı önemli promosyonları kapakta vererek ön kapağın belli bir alanı için de reklam ajansı ankara ile almanız mümkün olur.

Görsel Etkileyiciliği Sağlamak

Dergide yalnız yazılar değil, görsel olarak da çekici unsurlar olmalıdır. Bir seyahat dergisi oluşturacaksanız, anlatacağınız bölgeler öteki dergilerle aynı olsa bile derginizi orijinal görsellerle donatmak, özellikle toplumsal medyada çok ilgi çekecektir. Dergideki görseller için çeşitli çizimler ve fotoğraflar yayımlayan stok görsel sitelerine üye olabilir, bir miktar ödeme yaparak üyeliğinizi artırabilir ve çok rastlanmamış görsellere rahatça ulaşabilirsiniz.

Sayfa Fiyatlarının Belirlenmesi

Dergilerde çoğu zaman hem ön aynı zamanda arka kapak içi ve kapak içi karşısındaki sayfalar reklam olarak en önemli mecralardır. Arka kapakta yer alacak reklam ise derginin görüntüsünü doğru yansıtması açısından en pahalı ve seçici olmanız ihtiyaç duyulan bölgedir. Dergilerde ilk ve son sayfalarda reklam sayısı artar. Derginize “advertorial” olarak isimlendirilen, reklam içerikleri de alabilirsiniz.

Reklam Görüşmeleri Organize Etmek

Dergilerin iki türlü geliri olur: Sayfa satışı ve abonelikler. Henüz basılmış bir derginiz olmadığı için abonelik görüşmelerine adım atmak çok mantıklı olmayabilir. Sayfa satışı için potansiyel müşterilerinizi belirlemeniz yeni yayınlara reklam vermeye istekli, sektörde tanınmak isteyen sadece bunun için çok yüksek bütçesi olmayan firmalara, minimal teklifler ya da “barter” anlamına gelen “değiş-tokuş” türü öneriler sunabilirsiniz.

Tanıtım – Pazarlama Süreçlerine Başlanması

Kurumsal kimliğini oluşturduğunuz derginizin sayfa satılmasında birebir siz de uğraşabilirsiniz. Sadece diğer işlerin beklememesi ve verimli bir performans için bir ekiple çalışmanız da lüzumlu olabilir. Derginiz hakkında bir dosya oluşturarak ve bir ekiple anlaşarak satışına başlanmasını sağlamanız, zamanı daha ergonomik kullanmanıza destek sunar. Satış için sektör analizlerini ve niçin sizin derginize ihtiyaç bulunduğunu net olarak anlatmanız önemlidir.

Derginin Basılması

Derginin içeriğinin hazırlanması kadar baskısı da önem taşır. Bu aşamada teknolojinin pratikliğinden faydalanabilirsiniz.

Matbaa tercihinin yanı sıra kâğıt kalitesi de derginin satışını artıracak en önemli etkenlerdendir. Dolayısıyla kâğıt araştırması yaparken de özenli olmanızda fayda var.

Dağıtımın Yapılması

Derginizin tüm kitabevlerinde ve satış noktalarında bulunması için bir dağıtım şirketi ya da bir yayıneviyle anlaşmanız önem taşır. ISSN kodunuzu aldıysanız ve şirket olarak faturalandırabilme yetisine sahipseniz bir dağıtım şirketiyle görüşmeniz mümkün olur. Eğer derginiz için bir ISSN kodu almadıysanız satışını kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu her açıdan çok zahmetli ve yorucu bir süreç olacaktır.

Müşteri İlişkilerinin Desteklenmesi

Derginizi hazırladınız, matbaa ile anlaştınız ve mükemmel içeriklerle piyasaya çıktınız. İlgi çekici bir dergi, özellikle toplumsal medya kanalları aracılığı ile müşteriler ve okurların yoğun geri dönüşleri demektir. Tanıtımınızın sürekliliği için bazı fert, kurum ve kurumlara ücretsiz mecmua göndermeniz gerekebilir. Bazı okurlar, sizi aramış olduğunuz yazarlarla buluşturabilir. Her şeye hazırlıklı bir yayıncı, doyurucu bir yayıncı anlamına gelir.

Süreklilik Sağlanması

Büyük şirketlerin, basılı ürünlere verdikleri reklamlar, “prestij” olarak adlandırılır. Özellikle önemli gün ve haftalarda reklam çıkan firmalar, emin dergilerle anlaşır. Büyük bir firmadan reklam almak için güvenli olduğunuzu ispatlamanız önemlidir. Vazgeçmeden ve çizginizi değiştirmeden yayına devam etmek de güvenilirliğin en büyük göstergesi Reklam Ajansı Ankara’dır.

 

eef Creative takımı ile çalışmak için bize ulaşın.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com