fbpx
preloader

Adobe Illustrator Nedir? Ne İşe Yarar?

Reklam Ajansı Ankara tarafından profesyonellik ile kullanılan Adobe Illustrator, Adobe Firmasının geliştirdiği vektörel tabanlı bir Reklam Ajansı Ankara programıdır. Gelişmiş vektörel çizim imkanı elde eden özellikleri ile öne çıkan Illustrator, aynı zamanda dünyada profesyoneller tarafından en çok kullanılan tasarım programlarından biridir.

Adobe Illustrator Nedir?

Dijital ortam çözümleri konusunda önder bir firma olan Adobe’un geliştirdiği grafik tasarım programı
Adobe Illustrator, vektörel tabanlı bir yazılım türüdür. Illustrator’un bu kadar popüler olması ve ustalaşmış tasarımcılar tarafından çoğunlukla tercih edilir olmasının en büyük sebebi ise  ”vektör” özelliğidir.

Doğrusu örneklemek gerekirse; tamamen vektörlere bağlı kalmış olarak tasarımların yapıldığı Illustrator’de; ne kadar büyük boyutlarda çalışmalar yapılırsa yapılsın, görüntüde deformasyona uğramış olmaz. Adobe Illustrator’de oluşturulan vektör grafikleri çözünürlükten bağımsızdır. Yani piksel tabanlı tasarım programlarının aksine herhangi bir kalite kaybı yaşamadan sınırsız kez yeniden boyutlandırılabilir.

Adobe Illustrator İle Neler Yapılabilir?

Gerçek fotoğraflar kullanmayıp vektörler ile oluşturacağınız herhangi bir Reklam Ajansı Ankara‘da Adobe Illustrator programını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Illustrator’un barındırdığı çok yönlü çizim araçları ile özgün vektörel çizimler yaratabilir, illüstrasyonlar ve tipografiler oluşturabilirsiniz.

Örneğin; web tasarımı, site ara yüzleri, firmaların; kartvizit, afiş, broşür, logo, banner tasarımı gibi kurumsal kimlik çalışmalarının tümü için Adobe Illustrator programından yararlanılabilir. Bu gibi tasarımların büyük boyutlarda baskı uygulamalarında ise gene Illustrator programına başvurulabilir. Çünkü, Adobe Illustrator’de hazırlanan çalışmaların ölçeklendirilmesi çok rahat bir halde yapılırken görüntüde bozulma ve kalite düşüklüklerinin önüne geçilir. Adobe Illustrator’de oluşturulan firma logosu küçük bir Ankara kartvizit üzerinde kullanılırken bununla beraber çok büyük boyutlarda bir reklam panosu afişine de aynı kalitede basılabilir. Bu sayede oluşturulan tasarım üzerindeki en küçük ayrıntıya kadar her detay net bir şekilde görüntülenebilir ve gözden kaçmamış olur.

Adobe Illustrator Reklam Ajansı Ankara Tarafından Neden Kullanılır?

Adobe Illustrator bununla birlikte Windows’un yanı sıra MacOS işletim sistemlerinde de çalışabilmesi özelliği ile rakiplerinden bir adım öne geçmektedir. Diğer Reklam Ajansı yazılımlarının bazı sürümlerinin MacOS işletim sisteminde çalışmaması sebebiyle Adobe Illustrator, profesyoneller tarafınca tercih edilen tasarım programı unvanına haiz olmuştur.

Aslen temelde tasarım programlarının çoğu benzer işlevlere sahip olsa da Adobe Illustrator, sunmuş olduğu bazı özel imkanlar ile diğerlerinin önüne geçebilir. Adobe Illustrator’un değişim ve devamlı gelişim çağı olarak da adlandırabileceğimiz günümüz dünyasında maksimum tercih edilme sebepleri arasında kuşkusuz, değişime olanak sağlama özelliği bulunur.

Yani anlatmak gerekirse, px tabanlı tasarım programlarında oluşturulan logo tasarımı ileride yeniden boyutlandırılmak istendiğinde, görüntü kalitesinde bozulmalar meydana gelebilir. Adobe Illustrator ile vektörel olarak çizilmiş tasarımlar ise istenildiği vakit yeniden boyutlandırılabilir yada şekillendirilebilir. Bu da Adobe Illustrator’ün kurumsal firmalar tarafınca sıklıkla tercih edilmesinin en büyük sebebidir. Zira Reklam Ajansı Ankara oluşumu yada değişimlerinde tasarımlara müdahale edip bozulmalara yol açmadan hızlıca tekrar üretip kullanabilme olanağı, günümüz şartlarında kolaylıkla tercih sebebi olabilecek bir özelliktir.

 

eef Creative takımı ile çalışmak için bize ulaşın.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci