fbpx
preloader

Siber Zorbalık Nedir?

Ankara reklam ajansı takımına göre siber suçlar döneminin belki de en büyük problemlerinin başlangıcında gelen ve özellikle çocukların ve gençlerin maruz kaldığı, gerekli önlemler alınmaz ise birçok insanın yaşamı karartabilecek teknolojinin getirdiği bir suç/siber suç türüdür. Gelişim çağında ki çocuklardan başlayarak, ergenlik seviyesinde ki gençler ve hatta orta yaşı geçen tüm web kullanıcıların bir şekilde bilinçli ya da bilinçsiz şekilde maruz kaldığı ya da uyguladığı sanal zorbalık eylemlerine siber zorbalık denilmektedir. Siber zorbalık sanal alemin kullanımının artması nedeni ile insanoğlunun, karşılarında ki insanların duygularını, düşüncelerini, hislerini ve yaşayacağı problemleri düşünmeden sanal ortamda zorbalık yapması ile meydana getirilen fiil çeşididir. Örnekleyecek olursak, bir bireyin rızası ve isteği olmaksızın, o bireyin uygunsuz görüntülerini paylaşmak, sanal ortamda insanları aşağılamak, hakaret etmek, tehdit etmek, küfür etmek ve rahatsız etmek şeklinde birçok mevzu siber zorbalık olarak isimlendirilebilir.

Siber Zorbalık

İnsanların özgürlük kavramını hatalı algılamaları, bireysel çıkar ve menfaatler sonucu ile yorumlamaları ile oluşan ve sonunda yanlış fikir beyanı, fikir özgürlüğü gibi ucu açık şekilde kendilerini savunmaları ile son bulmaktadır. Şimdi bir “Siber Güvenlik Firması” olarak başlıklar halinde bu suç türünü inceleyelim.

Gelişim Çağında Siber Zorbalık

Gelişim çağında ki çocukların günlük yaşantıda oldukları sırada karşılarında ki insanı bilinçli ya da bilinçsiz şekilde soktukları travmalar ve aldıkları tepkiler ile kendi yaşayabilecekleri travmalar iki taraf için de içinden çıkılamaz bir süreç oluşturur. Burada önemli olan durum, ailelerin çocukları ile olan ilişkileri ve doğru disiplin ile eğitmeleri, bilinçli bir şekilde büyütmeleridir. Burada bahsettiğimiz disiplin askeri disiplin değil tabi :). Çocuk gelişimi mevzusunda uzman pedagoglar ile sınırlarının doğru belirlenmesi, çocuğun yaşına uygun sorumluluklar ile mesuliyet bilincinin gelişmesini sağlamak hem daha bilgili, bununla birlikte empati kabiliyeti yüksek, siber zorbalık yahut okul ve çevresinde zorbalık yapmasının önüne geçecektir.

Ergenlik Döneminde Siber Zorbalık

Özüne bakarsak bir insan için en önemli evre ergenlik dönemidir. Doğru gelişim ve psikolojik destek ile çok bilinçli ve başarılı bir kişi olmak ile masumiyeti kaybedip, kötü bir insan olma arasında bulunan ince bir çizgidir. İnsanların cinselliklerini keşfederek, dış görünüşlerine önem verdikleri bu zamanda gençler, herhangi bir anomalisi olan akranlarına aşırı sert davranarak zorbalık yapabilirler. Yeni öğrendikleri cinselliği farklı ve kötü amaçlar için kullanabilirler. Bu çağlarda hormonsal düzensizlikler yüzünden gençlerin okuldan ve yaşamdan soğumaları, evden kaçmaları hatta intiharları dahil durumlar günümüzde çok sık görülen vakalar olduğundan bu çağdaki çocukların ailelerinin çok dikkatli ve bilinçli olması gerekmektedir. Ailelerin, çocuklarının öğretmenleri ile devamlı irtibat halinde olmaları ve benim çocuğum yapmaz demek yerine, olası yanlışları nasıl halledebiliriz mantalitesiyle bu çağda çocuklarını takip etmelilerdir.

Sosyal Medya Platformları

Aslen siber zorbalığın en çok görüldüğü bir yer kümesi olan sosyal medya platformları, insanların birbirlerini ve tanımadığı insanları acımasızca eleştirebildiği bir alan haline gelmiş durumdadır. Bir insan için önemli ve kıymetli olabilecek bir paylaşım hakkında, asla bir bilgisi olmadan ya da beğenmediği, ona çekici gelmediği için ağıza alınmayacak hakaretler ile doldurmak ve bunu yalnızca daha çok etkileşim elde etmek için yapmış olmak bir insanın ne denli yanlış, ilgisiz ve bilinçsizce yetiştirilmiş olduğunu bizlere göstermektedir. Unutmayalım ki çocuklarımıza karşı ne kadar fazla empati yeteneği aşılarsak ve mesuliyet bilincini kazandırabilirsek, hem gelecekte iyi bir birey olmasını sağlanırken, öteki insanlara yapacağı zorbalık ve benzeri mevzularda sonucunu düşünür, kendisini karşısındaki insanın yerine koyabilir.

Genel hatları ile aslen siber zorbalık karşısında ki insanoğlunun yerine kendini koyabilme ve yazdıklarının ya da paylaştıklarının bilincinde olabilme kabiliyeti ile alt edilebilecek bir suç türüdür. Bu suçun önüne geçebilmenin tek ve net yolu önce aileleri doğru çocuk yetiştirme şekilleri konusunda bilinçlendirebilme ve okullarda bu konu hakkında çok sık eğitimlerin verilmesi ile sağlanabilir. Unutmayalım yasaklar ve cezalar yalnızca yeni suçluların fırsat aramasına sebep olur, suçu bitirmez. 

Şirketimiz “Siber Güvenlik Firması” olarak gençlerin ve çocuklarımızın bilinçlenmesi için gerekli eğitim ve seminerleri düzenleyerek gelecek nesillerin bilinçli ve empati yeteneği kazanmasını hedeflemektedir.

eef Team Ankara’da Yazılım Firması olarak hizmet vermektedir.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci