fbpx
preloader

İllüstrasyon Nedir?

Sözlüklerde resim sanatının doğada gözlemlenemeyecek formlarda verdiği sanat eserlerinin ortak adı gibi bir akademik tanıma sahip olsa da bu kelime tasarım literatüründe bu tanımı çoktan aştı. Reklam Ajansı Ankara  alanında herkesin ağzına pelesenk olmuş yerli yersiz kullanılan bir iş deyimi.

Doğaüstü çizimler diye de tercüme edilen bu terim aslında çok daha geniş bir anlam alanını kapsıyor. Reklam Ajansı Ankara illüstrasyonda yaratıcılık ürünü olan görsel tasarım çalışmalarının ortak adı aslında. Doğaüstü tabirinden canavarları anlamayın. Çok minimal çizimler içinde kullanılan bu tabir, resim sanatındaki sürrealizm akımının grafik ögelere uyarlanmış versiyonu.

Realizm vs Sürrealizm

Sanatta Empresyonizm, Naturalizm ve Realizm gibi akımların tam karşısında duran Sürrealizm gerçek üstü demektir. Yani sanata konu olan objeniz, fikrin veya en genel manasıyla “şey” in formunu bozmak, yapısını ve anlamını değiştirmek gibi amaçlara sahiptir.

Sürrealist olan bir sanatçı için bir şeyin aynısını tasvir etmek yeterli değildir. Sanatçı özgün olmalıdır. Bir ağaç çizecekse bunu ağacı tekrar tasarlayarak Reklam Ajansı Ankara yapar.

Özellikle bizim alanımız olan görsel sanatların en önemli kolu resimde sürrealizm imkansız kompozisyonlar ve rüya çizimlerine doğru kaymıştır.

Reklam Ajansı Ankara’da Modern İllüstrasyon

İllüstrasyon teknolojik imkanlar ile gelişen ve bugünkü anlamını kazanan bir kelime. Eskiden ressamlar ve diğer sanatçılar kralların, imparatorların ve derebeylerinin saraylarında varlık içinde sefa sürerken yaratıcıklarını rüyalarını çizmek üzerine odaklamış olabilirler. Onun içindir ki İllüstrasyon artık endüstriyel tasarımlarda daha fazla karşımıza çıkıyor. Bir hikayenin kahramanının tasarlanmasından tutun da bir kampanya görseline kadar her alanda dikkat çekici ve doğada tecrübe edilmeyen formlarda tasarımlar görülebiliyor.

İnsanların bu kadar fazla görsel reklama maruz kaldığı modern zamanlarda gerçekten etkileyici görünen dikkat çeken, aynı zamanda da ürün ya da fikir üzerine yoğunlaşan bir tasarım rakipleri ile arasındaki farkı açıyor.

Reklam Sektörü İçin İllüstrasyon

İşte illüstrasyonun en zor kısmı. Siz rüyanızı çizerken buna kimse itiraz edemez. Sergilediğiniz yaratıcılık ve hayal gücü emek test edilemez. Ama iş reklam sektörüne girdiğinde veriler konuşur. Sizden bir ürün veya fikir için bir tasarım istendiğinde hem yaratıcı olmanız hem de asıl konuya sadık kalmanız gerekir.

 

eef Creative takımı ile çalışmak için bize ulaşın.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com