fbpx
preloader

E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Nasıl Yapılır? 

E- ticaret web sistesi, günlük alışverişler, ürün satışı, reklamcılık gibi günümüzde yerel olan ticaret ortamının internetle birlikte global hale gelmesidir. Günümüzde oldukça yaygınlaşan ve hayatımıza entegre olmuş olan sanal alışverişler, sanal marketler e-ticaretin bir ürünüdür. E-ticaretin yaygınlaşmasının asıl sebeplerinden biri elbette ki internetin yaygınlaşması ve insanların yeni dünya düzenine her geçen gün daha da adapte olmasıdır. İnsanların evlerinden oturdukları yerde alışveriş yapabilmeleri e-ticaretin en çok ses getiren ve en çok beğenilen yanlarından bir tanesidir. 

Günümüzde birçok elektronik ticaret sitesi bulunmaktadır. İnternetin sonsuz dünyasında ön plana çıkmak ve müşterilerin beğenisini kazanmak için e-ticaret sitelerinin sahip olması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Rekabet ortamının her geçen gün daha da yoğunlaşması ve müşterilerin seçiciliğinin artması bu sitelerin uyması gereken kuralları da belirginleştirmektedir. 

E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır? 

Bir e-ticaret sitesinin her şeyden önce ara yüzü basit ve kullanılabilir olmalıdır. Siteden bir şey almak isteyen müşteriler istediğini kolaylıkla bulmalı ve site odağını bu müşterilere yöneltmelidir. Kullanıcı dostu olmayan veya alışverişi kolay hale getirmeyen bir site e-ticaret yapamaz ve zarar üretmeye başlar. 

Kullanılabilirliğin yanı sıra sitede kullanılan tasarımların göz yormayacak, sade ve güzel olması da oldukça önemli bir etken olmaktadır. Özellikle alışveriş odaklı olan e-ticaret sitelerinde şık bir tasarım müşterinin alışveriş süresini uzatabilmektedir. Sitenin tasarım yapısına uygun olarak kullanılan görseller ve renkler müşterilerin alışveriş zevkini daha da arttıracaktır.

Bir başka unsur ise sitenin her daim düzenli güncellenmesidir. Güncel olmayan, eskimiş bir web sitenin müşteri potansiyeli kazanması oldukça zor olacaktır. Web sitenin güncellemesinin aktif ve özgün bir şekilde yapılması güncel ve güvenilir bir market oluşturacaktır. 

E-ticaret sitesinde bir müşterinin aradığını bulması da çok önemlidir. Arama seçeneklerinin, opsiyonlarının zengin olması, aranan ürünün bulunması ve ürün yelpazesinin geniş olması sitenin ayakta durması ve kullanıcı dostu olması için elzemdir. Müşteriler aradığını bulamazsa alışverişi keser ve e-ticaret sitesi için de olumsuz bir durum oluşmuş olur. 

E-ticaret web sitesi

eef Creative tarafından başarı ile tamamlanmış e-ticaret web sitesi.

E-Ticaretin Amacı Nedir? 

E-ticaret günümüzde yerel alışveriş merkezlerinde olmayan çeşitlilik ve fiyat yelpazesiyle kullanıcı dostu alışveriş imkânını sunarak hayatımıza girmiştir. E-ticaret tüketicilere zorluk yaşatmadan kolay güvenilir ve ucuz bir şekilde alışveriş yapılmasını amaçlar. Eğer e-ticaret sitelerinde güvenilirlik ve kalite artarsa e-ticaret yaygın bir hale gelir ve hayatımıza iyice entegre olur. 

E-Ticaret İhtiyaçları Nelerdir? 

E-ticaret sitelerini sorunsuz çalışması ve işleyebilmesi için bazı temel ihtiyaçları vardır. Site domaini her şeyin başında gelir. Sitenin kullanıcı gözünde kaliteli ve güvenli hale gelebilmesi için sitenin özgün ve akılda kalıcı bir domaine ihtiyacı vardır. Aynı zamanda sitenin marka değeri ve akılda kalıcı olması için de en özgün domaini almak şarttır. 

Sitenizin kullanıcı sayısını arttırmak ve artan kullanıcı sayısının sıkıntı yaratmaması için sitede kullandığınız sunucu(server) önemli yer taşır. Sunucular geniş kitlelere ulaşmanız, internet sıkıntılarınızı aşmanız için olmazsa olmazdır. 

Birden fazla ödeme yönteminizim ve taksitlendirme olması da kullanıcılara kolaylık sunacağından web siteniz için şarttır. Sunduğunuz ödeme yöntemlerinin güncel ve güvenilir olması sitenizin güvenilir imajı açısından önemlidir 

En son olarak resmi olarak bir güvenlik sertifikasına sahip olmanız tamamen şarttır. Güvenlik sertifikanız olmadan ticarete atılmanız ve satış yapmanız mümkün olmayacağından güvenlik sertifikası edinmekte e-ticaret için şarttır.

Author avatar
root
https://www.eefcreative.com
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci